"תוכנה שפה יפה!"

לימוד שפת תכנות לילדים ובני נוער, אצלנו ובעולם

אם הרגשת פעם כמו חוקר מערות של מצרים העתיקה כשקיבלת מהילד שלך הודעת טקסט מלאה באימוג'י, את/ה לא לבד!

אימוג'י זו שפה וההגדרה המילונית בוויקיפדיה לשפה היא "דרך תקשורת המבוססת על מערכת סמלים מורכבת בעלת חוקיות, המאפשרת לקודד ולארגן מידע בעל משמעויות רבות ומגוונות".

ומה לעשות? דרך ואופן התקשורת של ילדים ובני נוער שונה משל מבוגרים – תמיד זה היה כך, תמיד יהיה ונדמה שבעידן הטכנולוגי הפערים גדולים יותר ונפערים בקצב מהיר.

ע"פ הערכות, כבר היום למעלה מ-70% מהמשרות בעולם דורשות ידע טכנולוגי בסיסי. אם ב-2020 ידע בסיסי ביישומי אופיס עוד נחשב לאוריינות דיגיטלית, ברור שבעוד 10 ואפילו 5 שנים זה לא יהיה מספיק – העולם ושוק העבודה בפרט דורשים מיומנויות טכנולוגיות, גם בעבור מי שלא עובד בתחום המחשבים.

אז מי ולמה צריך ללמוד תכנה?

משרד החינוך הגדיר שמהות מקצוע 'מדעי המחשב' לא נועדה לכך שכל ילד יהיה מתכנת, אלא לסלול דרך לרכישת מיומנויות מחשבה ותקשורת, חשיבה יצירתית וביקורתית ויכולות אנליטיות – כלים שניתן לרכוש בקורסים כמו לימודי פיתוח משחקים לילדים, לימוד בניית אתרים לנוער ולימודי שפות תכנות לילדים כמו קורס פייתון לילדים או חוג יוניטי לילדים

תכנית הדגל של משרד החינוך היא לימוד רובוטיקה וקוד ונכון ל-2019 היא פועלת ב-585 בתי ספר יסודיים וחטיבות ביניים ולומדים בה כ-50 אלף תלמידים, מהם 49 אחוז – בנות.

מדוע חשוב להדגיש את היחס בנים/בנות? כי כמות הנשים שמתכנתות בהייטק נמוך מאוד ובעולם בו נפתחות יותר ויותר משרות טכנולוגיות (שהשכר בהן גבוה יותר ממשרות אחרות), לימוד תוכנה הוא כלי למוביליות חברתית.

לדוגמא, פורסם כי בארה"ב רק 30% מהמועסקים בתחומי המחשבים הם מיעוטים ורק 3% הן נשים ממוצא אפרו-אמריקאי!

לכן, בסוף נובמבר 2020 נפתחה תכנית בשם Black Girls Can C.O.D.E, שמיועדת לנערות ממוצא אפרו-אמריקאי בחטיבת ביניים. מטרת הדגל היא לעודד את השתלבותן בתחומים של מדע, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה.

עד כמה תוכנה קשורה לחינוך, היכרות עם הנעשה בעולם והכנה לעולם העתיד? נדגים דרך תוכנת סקראץ' (scratch).

תוכנה שפה יפה

מה זה סקראץ'? ולמה המשטר הסיני חסם את השימוש בה?

תוכנת סקראץ' שפותחה במכון הטכנולוגי של מסצ’וסטס (MIT) נחשבת לפופולארית ביותר בתחום התכנות לילדים. מדובר על תכנות מונחה עצמים, כלומר שבמקום אלגוריתמים מורכבים על המסך מופיעים בלוקים מסוגים שונים והחיבור ביניהם יכול ליצור שרשרת פקודות שבסופה נבנה סרטון או משחק. קצת כמו לגו.

השימוש בתוכנה מלמד את הילדים לחשוב בצורה אנליטית, להסיק מסקנות וכמובן לראות תוצאות בצורה חווייתית!

כלומר, כלי למידה חינוכי ורק אז כלי טכנולוגי. כדי להבין כמה, נתמקד בדוגמא הפוכה – המשטר הסיני. בספטמבר 2020, נחסמה הגישה במדינה נטולת הפייס, אינסטה וגוגל, גם לסקראץ'.

למה? פרויקט שעלה באתר הרשמי של תוכנת סקראץ' הציג את טאיוואן והונג-קונג כחלק נפרד מסין וזה הספיק לקברניטים בשביל להוריד את השאלטר על התוכנה שהיא חלק מתוכנית הלימודים הרשמית בסין, מדינה בה רשומים 3 מיליון משתמשים בתוכנה הפופולארית.

כמה פופולארית?

  • בסקראץ' רשומים מעל 63 מיליון משתמשים.
  • למעלה מ-65 מיליון פרויקטים פורסמו באתר.
  • על הפרויקטים פורסמו מעל 366 מיליון תגובות.
  • מרבית המשתמשים הם בגילאי 10-14.
  • הגיל עם מספר המשתמשים הגבוה ביותר הוא 12 – מעל 5.8 מיליון.
  • יש מעל 270,000 משתמשים בגיל 6.
  • יש כמעט 7,000 מתכנתים רשומים בני 80! (לא רק לצעירים).
  • בארה"ב רשומים מעל 23.4 מיליון משתמשים, באנגליה מעל 3.6 מיליון ובישראל מעל 237,000.

בקיצור? אם שפת תוכנה היא גשר לעתיד, אז סקראץ' הוא גשר לעולם התכנות לילדים!

זה לא אומר שהילד שלך בהכרח ישב ויכתוב קוד כל היום, אבל בהחלט יהיו לו כלים להבין ולתקשר טוב יותר עם העולם – לפחות עד שהילדים שלו יתחילו לשלוח לו אימוג'י, או מה שיחליף אותם בעוד 30 שנה!

אם עניין אתכם לקרוא על לימוד שפת תכנות לילדים ובני נוער, אולי יעניין אתכם גם:

טגיות: coding for kids, leaplearner, חוג מחשבים, חוג תכנות, טיפים להורים, לימודי תכנות, ללמוד תכנות, פער מגדרי, קייטנת מחשבים, קייטנת קיץ, קייטנת תכנות
הפוסט הקודם
בעתיד יהיו רובוטים מובטלים – ובמה הילדים שלך יעבדו?
הפוסט הבא
OUT: לימודים דרך הזום. IN: לימודים עם משקפי VR!